Ako začalo skautovanie v našej obci

Ako začalo skautovanie v obci Cabaj Čápor
Pred mnohými, mnohými rokmi v polovici septembra prišli do základnej školy v časti Čápor traja skauti. Ján Vencel, Martin Mihók a Roman Molnár, ale deťom sa predstavili ako Mac Gyver, Eskimo a Omo. Zahrali si s nimi pár známych skautských hier a nakoniec sa s nimi rozlúčili s pozvánkou na výpravu k neďalekému rybníku. Táto pamätná udalosť sa stala presne 16.9. 2011 a je to vlastne vznik nášho skautského oddielu.


Činnosť oddielu naštartovala veľmi dobre. Už od začiatku sme sa snažili o pestré družinovky a pravidelné výpravy do prírody. Od januára 2012 sme oficiálne registrovaní ako 1. Skautský oddiel Cabaj Čápor pod 23. zborom Nitrava. V apríli sme sa zúčastnili prvý krát na skautských dňoch v Nitrianskej Blatnici a v lete na letnom tábore Cibajky aj keď vtedy len vo veľmi malom počte. V roku 2013 obohatil náš oddiel Daniel Blažko Jastrab. Začiatkom roka sme spolu s deťmi tvorili nové logo a názov nášho oddielu. Nový názov oddielu je 1. Skautský oddiel Alfy a Omegy. Na jar sme mali návštevu vedecko-zábavného centra Atlantis, exkurziu hasičskej stanice v Nitre a na skautských dňoch v Nitrianskej Blatnici a Bošanoch sa nám podarilo umiestniť na prvých miestach. Náš tábor Modoš bol na tému budúcnosť. V tomto roku oslavoval Slovenský skauting svoju Storočnicu a všetci skauti na Slovensku ju oslavovali nie jednou veľkou, ale veľkým množstvom menších akcií. Náš oddiel Storočnicu oslávil dvomi akciami. Na 900 výročí prvej písomnej zmienky obce organizovaním menšej etapovej hry pre deti a zakopaním časovej schránky. Na konci roka sme sa zúčastnili skautskej akedémie v Bošanoch. 

Rok 2014 bol bohatý na plnenie odboriek a výziev. V Bošanoch sme sa zúčastnili akcie na deň sesterstva Po stopách indiánov, pri ktorej deti mali možnosť získať odborku Indián. Na letnom tábore Vyčoma Raková sme lovili aj novú výzvu 7 sekúnd. Na obecnej akcii Guláš Cup sme pripravili rôzne súťaže pre deti. Na začiatku školského roka mali naši Roveri na našej škole nábor nových členov. Na vzdelávacej akcii Cassiopea Špeciál som získal mnohé nové inšpirácie a silnú motiváciu pre ďalšie vedenie oddielu.
V roku 2015 sme podporili dobročinnú akciu Deň narcisov. Na akcii Deň so skautskou šatkou sme sa zviditeľnili na verejnosti a ukázali, že sme skautmi. Zorganizovali sme rôzne súťaže pre staršie deti na MDD v našej obci. Zúčastnili sme sa osláv 25-teho výročia 26. zboru pod názvom 25-ka 26-ky. Bola to udalosť roka nie len pre domácich, ale aj pre nás hostí. V lete sme táborili na obľúbenom táborisku Cibajky. Na jeseň sme sa zúčastnili akcie vodných skautov Aquaeris a neskôr preskúmali hrad Gýmeš a popreháňali Šarkany na Šarkaniáde. Potom nasledoval Hallooven a o chvíľu tu máme zimu a s ňou príchod Betlehemského svetla, na ktoré sa veľmi tešíme. Náš skautský život je bohatý nielen na zážitky a akcie, ale aj množstvo skvelých kamarátstiev a užitočných skúseností.

Roman Molnár Omo
vodca oddielu

Odkiaľ prichádzate

Flag Counter

Infošky z oddielu

Prihlás sa na odber noviniek o našom oddieli a my sa ti raz za čas ozveme...

Tvorba webov

Tento web pre skautov sponzorsky vytvoril a spravuje Jastrab - dbart. Kliknite pre viac info o tvorbe webstránok, internetovej reklame a školeniach...