1. rodinná chatovačka

Dátum: .


Minulý víkend sa nitravácke rodiny vydali na historicky prvú rodinnú víkendovku. Všetci sme boli zvedaví, do čoho ideme a ako to vlastne celé dopadne. Ubytovanie sme našli na Ponikách, v malebnom prostredí Podpoľania. 

Usadili sme sa v budove bývalej školy, z ktorej bol krásny výhľad na celé Poniky a okolie. Ubytovanie bolo skautské – piecky na drevo, poschodové postele, matrace na zemi a spacáky. Okolie a areál krásne. Keďže hneď vedľa stojí starobylý kostolík sv. Františka a starú školu prevádzkujú jeho nasledovníci, kapucíni, tak aj témou tohto víkendu sa stal sv. František, patrón vĺčat a včielok. Program sme prispôsobili odborke , okoliu a rodinám.
V piatok sme sa poschádzali a napriek mrholeniu a mokrej tráve sa deti vyjašili na hojdačkách a v záhrade. Pozreli sme si aj krátky film, ktorý nám predstavil sv. Františka z Assisi a dozvedeli sme sa, prečo je vlastne našim patrónom.

 V sobotu ráno sme sa stretli s jaskyniarmi, ktorí nám ukázali podzemie, o ktorom mnohí ani netušia. Jaskyne, kvapľová výzdoba, netopier... s čelovkami sme prebádali tri jaskyne, do ktorých by sme sa ináč nedostali. Niekde sa aj šmýkalo, občas sme museli aj bruchá vtiahnuť a  po kolenách liezť, pchať sa do dier či zliezať strmé zrázy, ale aspoň sme videli, s čím sa jaskyniari musia potýkať. Potom sme hľadali ponor. Čakali sme nejakú dieru v zemi, kde mizne voda. A prišli sme k obrovskému zrázu s otvorom, ktorý vyzeral ako diera do pekla. Tí najodvážnejší vliezli aj do nej. Týmto ďakujeme Ľubovi a Rasťovi, ktorí nám tento zážitok umožnili. Ceníme si to.

Poobede sme pokračovali etapovkou, ktorá nám pomohla splniť body odborky. Vyrobili sme jednoduché kŕmidlá pre vtáčiky, a vyrobili si drevené účastnícke placky s motívom sv. Františka. Vybehali sme sa pri hre o zvieratách. Naučili sa pracovať s mapou a buzolou. Etapovka skončila nájdením špeciálnej kešky, v ktorej nás čakali nášivky a odznaky. Čerešničkou na torte bolo divadlo, ktoré z vlastnej iniciatívy vymysleli a nacvičili vĺčatá a včielky. Scenár, réžia, kostýmy – všetko z vlastnej dielne. Divadielko o sv. Františkovi a zvieratkách nám zahrali večer pri táboráku.

Najväčším lákadlom pre deti bolo gazdovstvo bratov kapucínov. Areál je krásny a veľký, a bratia tam chovajú ovečky a sliepočky. Deti videli, ako sa ovečky kŕmia a dostávajú lieky, ako sa vyberajú vajíčka z kurína a koľko plotov dokáže preskočiť tunajší pes. V nedeľu ráno ich prekvapilo, že ujo Robo, ktorý s nimi choval ovečky, je miestny farár.

Dospelí si vychutnali podrobnú prehliadku stredovekého kostolíka s vzácnymi freskami. Ako skauti sme ocenili najmä obraz sv. Juraja, ktorý tak silno prebodol draka, že ten sa z toho po... :D

V nedeľu sme všetko upratali, veriaci šli do kostola. A už len domov. Ej, nechcelo sa nám...

 Záverečná bilancia: 11 dospelých, 17 detí a mládeže, 1 vodná skautka ako hosť, skvelý víkend, nové priateľstvá, tri úplne rozpadnuté topánky a veľa plánov do budúcnosti. Čo viac si priať?

Indijanka

 

  Poniky

Odkiaľ prichádzate

Flag Counter

Infošky z oddielu

Prihlás sa na odber noviniek o našom oddieli a my sa ti raz za čas ozveme...

Tvorba webov

Tento web pre skautov sponzorsky vytvoril a spravuje Jastrab - dbart. Kliknite pre viac info o tvorbe webstránok, internetovej reklame a školeniach...