Zo života oddielu Alfy a Omegy

Dátum: .

omo

Blížia sa Vianočné sviatky a s nimi koniec roka. V poslednom období mali deti na skautingu rôzne aktivity, akcie ale aj výlety. Dovoľte mi to v krátkosti zbilancovať. V septembri sme otvorili skautský rok v klubovni v Nitre. Zahrali sme si tam hry, naplánovali družinové stretnutia a zaspomínali na letný tábor premietaním fotiek ktoré nemali konca. V našej obci máme družinu skautiek Jašteričky a tiež menších detí a to včielok družinu Súkromníci. Každý týždeň majú družinové schôdzky s programom v klubovni v kaštieli v Cabaj-Čápore. Okrem toho si sami organizujeme alebo sa zúčastňujeme rôznych akcií.

Družina skautiek Jašteričky plní odborku Športovec a tak sme jej plnenie trošku okorenili športovým výletom a to rovno do lanového centra Tarzania. V Tarzanii nás najskôr poučili čo sa smie a čo nesmie robiť pri lezení. Zdola sa to nezdalo ale keď sme vyšli hore bola to výška. Najskôr sme liezli preto trochu opatrne ale po chvíli sme si zip line a všetky prekážky celkom užívali a dobre sa bavili. Na konci septembra sme sa zúčastnili celoslovenskej skautskej akcie Nitrianske skautské dni (NSD). Na ZŠ Tulipánová v Nitre boli skauti z celého Slovenska a program bol celý víkend nabitý programom. Nesmeli chýbať: športové hry, tvorivé dielne, nočná mestská hra, diskotéka ale aj prednášky pozvaných hostí. Jednoducho bolo dobre a prídeme aj o rok.
V našom zbore vznikol oddiel rodičov a dospelých. Prvý krát sme sa vybrali na výlet na hrad Hrušov. Pokochali sme sa výhľadom z hradu na ktorom stále pracujú šikovný ľudia z OZ Leustach. Dobrodružstvo v knižnici bola akcia pre menšie deti ktorú zorganizoval náš oddiel spolu s obecnou knižnicou. Nechýbala zaujímavá divadelná scénka pomocou ktorej sme deti vtiahli do dobrodružstva kde museli riešiť rôzne úlohy. Všetci deti nakoniec čakalo menovanie za Knihovníkov. Na záver sme si zatancovali tanec Belgičák a rozlúčili sa. Zborová akcia Halloweenske karaoke na ktorej boli hlavne starší v najrôznejších maskách je veľmi obľubená. Nielen kvôli maskám a spievaniu ale hlavne zábave a ručne vyrobenému občerstveniu.
Súkromníci sú veľmi veselá, aktívna ale aj trošku netrpezlivá družina. Zúčastnili sa skautského preteku na akcii O štít Zlatoviec v Trenčíne. Preverili si v súťaži čo vedia a čo sa ešte musia naučiť. Síce nevyhrali ale spoznali nových ľudí a prezreli si kúsok historickej časti mesta. O štít Zlatoviec
Družina Jašteričky mala na družinovej schôdzke aktivity aby sa lepšie spoznali a lepšie spolupracovali. Na záver ich čakalo prekvapenie a tým bol vstup do Paniqroom. Úlohou bolo dostať sa z uzavretej miestnosti. Únik bol pekelne okorenený množstvom hlavolamov. Museli spolupracovať navzájom, rozlúštiť hádanky, poskladať kódy a nestratiť pri tom nervy. Napriek tomu že únik nebol úspešný vládla dobrá nálada a tak je možné že sa tam niekedy zas vrátime.
Ako je o skautoch známe majú radi prírodu, spoznávanie nových miest, ľudí a krajín. Ideálne je ísť na zahraničnú skautskú akciu kde toto všetko môžeme zažiť. Žiaľ nepodarilo sa a tak som pre oddiel naplánoval zahraničnú akciu s názvom Víkendovka v Brne. Síce nás tam bolo menej ale tí čo boli si to náramne užili. Zažili kúsok histórie na hrade Špilberk a v múzeu Torture , spoznali mesto a ľudí pomocou
úloh v mestskej hre a aj sa zabavili na Vianočných trhoch.
Pred Vianocami sa ešte všetci spolu stretneme a urobíme si skautský Vianočný večierok no to stále nie je všetko. Pred Vianocami Vám prinesieme aj tento rok Betlehemské svetlo. V roku 2018 príde na Slovensko
Betlehemské svetlo v podvečerných hodinách 15. decembra, kedy ho po 14-tej hodine na slávnostnej ekumenickej ceremónii v Linzi odpália zástupcovia Slovenského skautingu. Aj tento krát prinesie toto Svetlo lásky a pokoja Družina roka – tento rok družina Zebry z Bratislavy. Nasledujúci deň 16. decembra ho prinesú skauti z Bošian do chrámu sv. Emeráma na Nitrianskom hrade. Odtiaľ si ho odpálime aj my a
prinesieme aj do našich kostolov v Cabaji a v Čápore.
Tieto všetky aktivity a akcie ktoré majú deti veľmi radi by neboli také dobré keby nepomohli skautskí dobrovoľníci. Sú úžasní a veľmi si ich vážim. Tiež by bolo možno menej materiálu na tvorbu programu, vzdelávacích kurzov a exkurzií keby nám nepomohla naša obec. Veľké ďakujem. Naša webka www.alfyaomegy.sk je stále živá aj vďaka hostingu WEBY GROUP s.r.o. a doménu máme vďaka Kaviarni na Fraštáckej. Dobrodružstvo v knižnici bolo vďaka ochotnej Ivetke Ballayovej a firme Môj svet. Nezabudol som aj na rodičov detí ktorých deti na skauting chodia. Ďakujem že tam svoje deti posielate a zapájate sa keď môžete. Stále nás môžete sledovať ako sa nám darí aj na sociálnych sieťach na fb a instagrame.
Prajem Vám milý skauti, priatelia a známy krásne a pokojné prežitie Vianočný sviatkov a šťastný nový rok.

Roman Molnár

vodca 1. oddielu Alfy a Omegy Cabaj-Čápor

Víkendovka v Brne

Odkiaľ prichádzate

Flag Counter

Infošky z oddielu

Prihlás sa na odber noviniek o našom oddieli a my sa ti raz za čas ozveme...

Tvorba webov

Tento web pre skautov sponzorsky vytvoril a spravuje Jastrab - dbart. Kliknite pre viac info o tvorbe webstránok, internetovej reklame a školeniach...