Obecne-noviny-02-2015

Objavovanie v neznámej krajine

Vyšlo v obecných novinách 02-2015

Mauglí vlčie mláďa a jeho priatelia

Pre menšie deti je skauting veľká hra. Hra v ktorej sa stanú Mauglím vlčím mláďaťom ktorý je stratený vo veľkej džungli. Našťastie nájde nových priateľov ktorí mu na ceste pomáhajú a rozvíjajú všetky stránky jeho osobnosti. Preto v tomto príbehu ho sprevádza silný leopard Baghíra, vynaliezavý had Káa, verný a milujúci mungo Rikki-Tikki-Tavi, pomáhajúci tuleň Kotik a Múdri Balú. Všetci na vlčiackom chodníku učia deti nové veci a dávajú rôzne úlohy. Máme tu veľmi živú družinu vĺčat Čierny rytieri a maličkú družinku Koníky.

 

  Neznáma krajina

Skauti prechádzajú stupňami napredovania. Družinka skautiek prechádza skautským programom Neznáma krajina. Neznámou krajinou nie sú len neprebádané územia. Pri plnení rôznych úloh objavujú nové veci, rozvíjajú silu, zdravie a schopnosť prežiť v prírode. Zdokonaľujú svoj charakter a upevňujú priateľstvá.

Deň sesterstva

Je medzinárodný deň všetkých skautiek a oslavuje sa 22. februára symbolicky v deň narodenín zakladateľa skautského hnutia, lorda Baden-Powella a jeho manželky Olave. Na narodeniny je zvykom sa obdarovať alebo sa dobre zabaviť. My sme sa tiež dobre zabavili rôznymi hrami a súťažami.

Objavovanie

Áno aj to je téma ktorá deti zaujíma. Mali možnosť objaviť a spoznať históriu našej obce ale nie z knižky. Skôr zážitkovou formou a hrami ich to priam nadchlo. Našli sa tu vykopávky až z doby bronzovej a tak sme si tiež podobné vymodelovali. Bolo obdobie keď tu boli aj zbojníci a zlá choroba cholera ktorá nemilosrdne kosila ľudí. My sme ako zbojníci mali akčnú hru a cholera k nám tiež prišla a pekne zmutovala potvora lebo všetkých všetko bolelo a tak sa minulo niekoľko metrov obväzu. Oheň je dobrý sluha ale zlý pán a tak v každom meste a aj obci musel byť dobrovoľný hasičský zbor. Verte aj v tej našej bol. Síce už nie je ale rôzne hasičské „pamiatky“ v hasičskej zbrojnici tu po ňom ostali. Najviac radosti asi urobili hasičské prilby ktoré sme si vyskúšali.

Deň narcisov

Je to jediná verejnoprospešná zbierka ligy proti rakovine a tento rok sa konala už po 19 ta krát. 27. marca zaplavili žlté narcisy mestá a obce ktoré dobrovoľníci rozdávali. Prvý krát sa skauti z nášho oddielu tiež zapojili do tejto akcie. S pokladničkou v rukách a s odznakmi narcisov najskôr s malou dušičkou vykročili do Nitrianskych ulíc. Po chvíli to už boli akoby úplne iné deti, takmer všetky boli smelé a úplne sami a s úsmevom oslovovali úplne neznámych ľudí. Máloktorý im potom nevhodil pár mincí do pokladničky.

Prišla jar

Konečne zima a veterné dni sú preč a prišla jar. Dni sú dlhšie, slnečnejšie a teplejšie. Pre nás to znamená byť viac a častejšie vonku v prírode. Najbližšie nás čakajú skautské dni v Nitrianskej Blatnici kde veľmi radi chodievame každý rok. Je to stretnutie skautov z celej Nitrianskej oblasti pri rotunde sv. Juraja. Náplňou skautských dní je súťaž družstiev v skautských disciplínach, turistika, guláš. Zvlášť vĺčatá sa môžu tešiť na originálnu hru br. Líšku. Sme na tomto podujatí v súťaži veľmi úspešní tak verím že budeme aj tento rok. Bližšie informáciu o nás a našich minulých akciách nájdete vo fotogalérii www.alfyaomegy.sk

Roman Molnár
vedúci skautského oddielu
Alfy a Omegy

 

Odkiaľ prichádzate

Flag Counter

Infošky z oddielu

Prihlás sa na odber noviniek o našom oddieli a my sa ti raz za čas ozveme...

Tvorba webov

Tento web pre skautov sponzorsky vytvoril a spravuje Jastrab - dbart. Kliknite pre viac info o tvorbe webstránok, internetovej reklame a školeniach...