Skautský vodca oddielu Alfy a Omegy

Roman Molnár Omo

Roman Molnár Omo

Prišiel som, videl som, zažil som, založil som...

Takto by sa dala charakterizovať Omova skautská púť. Do skautingu prišiel v 15-tich. Ak zoberieme do úvahy, že skauting je tak od 6 rokov, tak pomerne neskoro. Zároveň to však dokazuje, že na skauting nie je nikdy neskoro.

Na otázku "Kto ťa v skautingu najviac ovplyvnil?" pohotovo odpovedá: „Na mojej skautskej ceste ma ovplyvnil každý, koho som dlhšie poznal. Najskôr to bol môj radca Stanislav Horák, ktorý bol môj vzor. Ďalej naša zborová vodkyňa Monika Emtí Tóthová, u ktorej som robil nováčikovskú skúšku. V čase bez mobilov a internetu dávala vedieť, že sa koná výprava na Gýmeš tak, že to napísala na papier a dala do okna klubovne. Všetko, čo tam bolo napísané, bolo zašifrované. Na výpravách používala skratky, pomocou ktorých trvala cesta do cieľa dlhšie ako normálne :) Ale veľa sme sa vďaka tým skratkám cestou naučili."

Radca a vodca. To sú osoby, ktoré veľmi ovplyvňujú dieťa. Tu sa dostávame do "skautského perpetuum mobile". Dobrý radca na seba naväzuje deti, deti sa chcú podobať na radcu. Napodobňujú nielen jeho správanie, ale aj obliekanie, slovník a všetko čím radca prechádza. No a často najlepší radca zo zboru má aj najviac nasledovníkov.

Z Oma sa čoskoro stal radca, no neostalo pri tom. Po svadbe, odídení z rodnej dediny a príchodom vlastných detí sa z Oma stal oddielový vodca. Založil oddiel v Obci Cabaj-Čápor, kde predtým skauting nebol. Neodradilo ho ani to, že bol niekoľko rokov na všetko sám. Nerobil a nerobí to len pre svoje deti. Ovocie jeho práce príde čoskoro. Baby z prvej družiny už dorástli do veku, kedy sa budú môcť samé venovať radcovaniu. Niekto by možno konštatoval, že skauting berie príliš veľa času. No Omo by odpovedal, že nie...

„Skauting mi dal toho veľa. Spoznal som veľa úžasných ľudí. Dostal som sa na miesta, kde by som sa len tak nevybral. Mám veľa nezabudnuteľných zážitkov. Zo začiatku som sa naučil samostatnosti. Neskôr viesť skautskú družinu a pripravovať program pre deti, ktorý ich baví. Naučil som sa a stále sa učím pripravovať rôzne akcie, písať články do miestnych novín a web. Skauting je pre mňa spôsob ako na chvíľu vypadnúť z toho bežného uponáhľaného sveta. Skauti idú na miesta, kde môžmu na chvílu prežiť vždy iné dobrodružstvo. Vďaka skautingu som stále mladý aj keď len duchom." (smiech.)

Prajem Vám zažiť ten okamih, keď ste v hlúčiku skautov a skautiek z Cabaj - Čápora alebo z Nitry a zjaví sa Omo. Všety iné aktivity idú v tedy bokom a všetko sa upriamuje na neho.

Marian Benc
+421 911 99 99 77
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Skautské certifikáty a ocenenia vodcu oddielu

Odkiaľ prichádzate

Flag Counter

Infošky z oddielu

Prihlás sa na odber noviniek o našom oddieli a my sa ti raz za čas ozveme...

Tvorba webov

Tento web pre skautov sponzorsky vytvoril a spravuje Jastrab - dbart. Kliknite pre viac info o tvorbe webstránok, internetovej reklame a školeniach...