Skautské symboly

Skautská ľalia

Medzi najvýznamnejšie skautské symboly patrí skautská ľalia. Ľaliu zvolil ako znak skautingu ešte zakladateľ lord Baden-Powell. Vybral si ju preto, lebo na kompasoch mávala strelka tvar ľalie a ukazovala ten správny smer. Okrem toho, už oddávna bola symbolom čistoty a na svojich erboch ju používali najrôznejšie šľachtické rody. Odvtedy ju v najrôznejších obmenách používajú skautské organizácie na celom svete.

Náš znak má vo svojom strede tradičný slovenský dvojkríž na trojvŕší. Tri listy ľalie, vyjadrujúce tri body skautského sľubu spája páska svornosti ktorá symbolizuje jednotu a bratstvo skautov na celom svete. Pod páskou je takisto strelka, ktorá skautom ukazuje správny smer. Skautská ľalia je podložená trojlístkom, ktorý je tradičným symbolom svetového dievčenského skautingu.

WOSM

World Organisation of the Scout Movement - Svetová organizácia skautského hnutia 

WOSM je medzinárodná asociácia združujúca uznané skautské organizácie jednotlivých krajín. Podporuje spoluprácu a skautské aktivity na medzinárodnej úrovni. Najznámejšou akciou je organizácia jamboree- celosvetového stretnutia niekoľko desiatok tisíc skautov. Potreba medzinárodnej spolupráce viedla k založeniu WOSM v roku 1920 so sídlom v Ženeve. 

 

 

WAGGGS

World Association of Girl Guides and Girl Scouts - Svetové združenie skautiek

Vznikla v roku 1928 s ústredím v Londýne. Podporuje dievčenský skauting a priateľstvo medzi dievčatami a mladými ženami všetkých národov. Slovenský skauting je členom WOSM a WAGGGS od roku 1999.

 

Skautská hymna

Hej, skauti, hor sa, volá deň.
S nádejou na nás hľadí zem,
slnko už na cestu žiari,
kráčajme s úsmevom v tvári.
Hej, skauti hor sa, volá deň
Volá nás naša rodná zem.
 
Hej, skauti, hor sa, volá vlasť
buď pripravený v každý čas
k obrane pravdy a krásy,
mladosť sa o slovo hlási.
Hej, skauti, hor sa, volá vlasť
hej skauti, volá všetkých nás.

 

Odkiaľ prichádzate

Flag Counter

Infošky z oddielu

Prihlás sa na odber noviniek o našom oddieli a my sa ti raz za čas ozveme...

Tvorba webov

Tento web pre skautov sponzorsky vytvoril a spravuje Jastrab - dbart. Kliknite pre viac info o tvorbe webstránok, internetovej reklame a školeniach...